معرفی سیمکات

شرکت تولیدی سیم و کابل تبریز سیمکات در سال 1353 در 15 کیلومتری جاده تبریز–تهران در زمینی به مساحت بیش از 54000 متر مربع تاسیس و متعاقباً در سال 1357، نصب و راه اندازی ماشین‌آلات آن آغاز گردید. در آغاز فعالیت این کارخانه، محصولات آن شامل سیم‌های عایق‌دار، هادی‌های هوایی مسی و کابل‌های سبک بود.

در سال 1365، سالن تولید گرانول PVC شرکت راه اندازی گردید. این واحد تولیدکننده انواع گرانول‌های مورد مصرف در عایق و روکش سیم و کابل زمینی می‌باشد. از ویژگی‌های گرانول‌های مذکور می‌توان قابلیت انعطاف، مقاومت در برابر سرما، پوشش داخلی یا پرکننده و مستربچ در رنگ‌های مختلف را نام برد. خط تولید این واحد شامل قسمت‌های توربومیکسر، مخازن ذخیره، دستگاه PK و بخش خنک کننده است. این دستگاه که ساخت شرکت ورنر فلایدر V.P آلمان می‌باشد دارای ظرفیت تولید 500 کیلوگرم بر ساعت است. امروزه این سالن نه تنها پاسخگوی نیاز سالن تولید سیم و کابل کارخانه سیمکات می‌باشد، بلکه نیاز برخی صنایع و کارخانجات دیگر کشور را از این حیث تامین می‌نماید.

در سال 1375، شرکت سیمکات شاهد راه اندازی کارخانه تولید مفتول آلومینیوم با ظرفیت سالانه 12000 تن بود. این واحد با بهره‌گیری از بهترین ماشین آلات اروپایی و با تلاش مستمر متخصصین شرکت نصب و راه اندازی گردید و توانایی تولید انواع مفتول‌های آلومینیومی بویژه در قطرهای 5/9 و 12 میلی متری و با گریدهای متنوع و مورد نیاز صنایع مختلف بالاخص صنعت برق و صنعت فولادسازی را دارد. ظرفیت تولیدی واحد آلومینیوم‌سازی در سال 1386 با نصب و را ه اندازی یک کوره ذوب و نگهدارنده جدید به میزان 6000 تن در سال افزایش یافت. ظرفیت این واحد بگونه‌ای است که علاوه بر تامین نیازهای داخلی شرکت می‌تواند نیازهای سایر صنایع را نیز تامین نماید. از آن جمله می‌توان به مجتمع فولاد مبارکه، مجتمع فولاد خوزستان و کارخانجات مختلف سیم و کابل‌سازی کشور اشاره نمود.

از دیگر واحدهای شرکت، کارخانه تولید مفتول، لوله و تسمه مسی است که در سال 1379 راه اندازی و شروع بکار کرد. ماشین‌آلات این واحد توسط شرکت Rautomeed انگلستان تامین شده‌اند و توانایی تولید انواع مفتول‌های مسی در اقطار 8، 20 و 30 میلی‌متر و لوله و تسمه مسی را دارند. ظرفیت تولید این واحد، سالانه 7400 تن انواع مفتول، لوله و تسمه مسی است.